INWESTOR
Pismo inwestycyjne


Hotel wśród zabytków

Iwona Bortniczuk
Ze świadomością historii miejsca, z poszanowaniem zabytkowej tkanki, ale designersko i z tabletami w recepcji. W samym centrum Poznania powstał nowy hotel.

We współpracy z konserwatorem zabytków powstał budynek nawiązujący do historycznego rysunku kamieniczek oraz układu działek, wpisujący się w zastaną zabudowę ulicy Żydowskiej i Wronieckiej. Hotel PURO uzupełnił dawną strukturę urbanistyczną Poznania, pokazując, że nowoczesna architektura – choć nie może odcinać się od przeszłości danego miejsca – powinna budować nowe znaczenia, interpretować, ale nie odtwarzać historię. – Zaprojektowanie hotelu na obszarze  historycznym, staromiejskim, uzupełniające zdegradowany kwartał, który w swojej nijakiej tymczasowości utrwalił się już w świadomości mieszkańców, nie było łatwym zadaniem – tłumaczą Michał Ankiersztajn, Dariusz Stankiewicz i Jarosław Wroński z ASW architekci. – Myśl o jakiejkolwiek zmianie w tym miejscu wzbudzała emocje różnych środowisk, rodziła wątpliwości. Obecny hotel może tylko przyczynić się do zmiany jakości i obrazu miasta w części atrakcyjnej dla turystów, w sąsiedztwie starego rynku z zabytkowym ratuszem – ikoną Poznania czy reliktami staromiejskich murów obronnych.

Lifestylowy obiekt hotelowy
Określenia hotel używamy w sposób umowny i idąc na pewnego rodzaju ustępstwo. PURO ma bowiem funkcjonować jako „lifestylowy obiekt hotelowy”, przestrzeń dająca kolejną wartość podróżowaniu, zmieniająca podejście gości do pobytu. Jak podkreślają pomysłodawcy – nie chodzi tu o stworzenie wygodnego miejsca na nocleg, a projektowanie pozytywnych przeżyć i interesujących doświadczeń. Ma to swoje odzwierciedlenie w wystroju. Postawiono na bardzo charakterystyczny projekt londyńskiej pracowni Blacksheep, odpowiedzialnej m.in. za aranżację sieci restauracji Jamiego Oliviera. Do współpracy przy tworzeniu miejsca zostali ponadto zaproszeni lokalni artyści i architekci. Wystrój hotelu w Krakowie pełen jest nawiązań ludowych, z kolei PURO w Poznaniu posiada urokliwe patio w stylu ogródków, które znamy z historii ulicy Żydowskiej.

Zamelduj się w check-in kiosku
Z nieformalnym charakterem koresponduje koncepcja funkcjonowania PURO. – Odeszliśmy od całkowitej bezobsługowości hotelu na rzecz tworzenia ciekawych i inspirujących doświadczeń, które nierozłącznie wiążą się z czynnikiem ludzkim – tłumaczy Dawid Grausch, Brand Experience Manager PURO. – To nasi hości tworzą atmosferę hotelu. W tej chwili każdy kolejny hotel PURO to kontynuacja tej koncepcji, z uwzględnieniem lokalnego kontekstu. W dalszym ciągu korzystamy z technologii, za pomocą których gość może samodzielnie zameldować się w hotelu – z tzw. check-in kiosków. Jest to spore ułatwienie zarówno przy zameldowaniu, jak i wymeldowaniu, które może odbyć się z poziomu tabletu w pokoju, bez konieczności uciążliwego oczekiwania w recepcji – kontynuuje. Za pomocą tabletu mamy ponadto możliwość sterowania oświetleniem i temperaturą w pokoju, a także zamawiania posiłków czy komunikacji z konsjerżem.

Estetyczna konsekwencja
Elementem przyciągającym wzrok z pewnością jest fasada hotelu. Choć stylistyczne porozumienie nowoczesnego budynku ze znajdującymi się tuż obok kamienicami było arcytrudnym zadaniem, udało się to osiągnąć – i to nie tylko w tematyce zachowania tożsamej linii, wysokości i formy. Elewację wykończono wielkoformatowymi płytami włóknocementowymi produkowanymi z naturalnych surowców, dodatkowo sztukateria elewacyjna spełniła oczekiwania inwestora co do estetyki i jakości. – Na fasadę hotelu wybrano płytę, która zachowuje się jak naturalny kamień, EQUITONE (tectiva) TE00 kremowobiałą, która na całej powierzchni posiada delikatne rowki i naturalne przebarwienia Jest jednak znacznie tańsza od kamienia. O jej zastosowaniu zadecydowała przede wszystkim wysoka jakość tego rozwiązania – opowiada Edyta Kluczewska-Wyrostek, specjalista ds. sprzedaży w firmie EBM Polska. Zaproponowana technologia pozwoliła na stworzenie systemu o mikroporowatej konstrukcji oraz mrozoodpornej, aktywnie oddychającej, ale wyjątkowo odpornej na wilgoć powłoki. – W hotelu PURO elewację zrealizowano w formie fasady wentylowanej. Oznacza to, że pomiędzy płytą a wełną mineralną znajduje się przestrzeń powietrzna, swego rodzaju pustka wentylacyjna, dzięki czemu cały budynek oddycha. Umożliwia to odprowadzenie zbędnej wilgoci z budynku, a w ten sposób zastępowane są niektóre funkcje wentylacji mechanicznej – tłumaczy specjalista marki EQUITONE. Rozwiązanie zwiększyć ma energooszczędność obiektu i polepszyć termoizolacyjność przegród. Dodatkowo we wszystkich pomieszczeniach dokonano cyklinowania parkietów

System fasad wentylowanych zastosowano m.in. z uwagi na uniwersalność estetyczną tego rozwiązania. Naniesiona fabrycznie na powierzchnię powłoka sprawia, że płyta może przybrać wybraną fakturę, kolor czy deseń. W tym przypadku postawiono na odcienie bieli i szarości. Dzięki temu fasada budynku hotelu PURO subtelnie wpisuje się w zabytkowe sąsiedztwo, wchodzi w dialog ze staromiejską zabudową Poznania, nie tworzy dysonansów.

Za projekt obiektu odpowiedzialna jest poznańska pracownia architektoniczna ASW architekci. Udało się im pogodzić nowoczesną koncepcję z zabytkowym charakterem miejsca. Szczyt fasady i dachu odtwarza linię stojących obok kamienic, budynek hotelu PURO uzupełnia zabudowę starówki. Postawiono na minimalizm wyrazu, neutralność, co jednak nie oznacza, że obiektowi brakuje wyrazistości. – Proponując formę budynku staraliśmy się, by nowa architektura komponowała się z otoczeniem, nie ukrywała daty swojego powstania pod historycznymi cytatami z przeszłości, by pozostawała autentyczna i nieostentacyjna. Współczesność jest także zauważalna w znacznych przeszkleniach, wielkości okien  oraz  w doborze i zastosowaniu materiałów elewacyjnych, jasnych płyt włókno-cementowych, których faktura i „sucha”, matowa powierzchnia naszym zdaniem najbardziej pasowała do zabytkowego otoczenia. Dla kontrastu, na najdłuższej fasadzie przełamanej w połać dachu, użyliśmy profilowanych płyt ceramicznych – opowiadają architekci.